Wyszukiwanie głosowe a pozycjonowanie

image title

Pozycjonowanie pod wyszukiwanie głosowe, w szczególności Google Voice Search, to jeden z nowszych trendów w SEO. Regularnie zwiększający się udział smartfonów, a także wyszukiwania głosowego w wynikach wyszukiwania świadczy o tym, że coraz częściej korzystamy z takiego sposobu pozyskiwania informacji. Nie możemy zatem ignorować tego trendu, a chcąc dostosować do niego witrynę, musimy zoptymalizować ją pod takie wyszukiwania. Wszystkie najważniejsze informacje o tym typie pozycjonowania prezentujemy poniżej.

Czym jest Google Voice Search i pozycjonowanie pod GVS?

Google Voice Search to usługa Google polegająca na głosowym wyszukiwaniu informacji. Jest ona dostępna w tradycyjnej wyszukiwarce Google w postaci ikonki mikrofonu obok przycisku wyszukiwania, a także na urządzeniach z systemem Android czy w realnych inteligentnych urządzeniach. Usługa ta pozwala zadać pytanie głosowo do mikrofonu, a następnie przekształca je w pytanie pisane oraz wprowadza do wyszukiwarki i uruchamia wyszukiwanie.

Pozycjonowanie pod wyszukiwanie głosowe to jeden z najnowszych trendów w SEO. Polega on na optymalizacji i dostosowaniu strony do wyszukiwarki Google – głównie pod kątem wyszukiwania głosowego. Jest to zatem dostosowanie serwisu do takiego typu wyszukiwania, aby strona pojawiała się, gdy pytania głosowe są wprowadzone do wyszukiwarki Google.

Pytania głosowe różnią się znacząco od pytań wprowadzanych pisemnie, gdyż są najczęściej wycinkami mowy potocznej, np. stwierdzeniami czy całymi pytaniami. Przy pozycjonowaniu pod Google Voice Search pozycjonujemy stronę właśnie pod nie, a nie pod konkretne frazy, które wprowadzane są przy tradycyjnym wyszukiwaniu informacji.

Pozycjonowanie pod wyszukiwanie głosowe może być prowadzone zarówno jako główny typ promowania naszej witryny, jak i dodatkowy sposób na optymalizację strony internetowej. Pozycjonowanie takie posiada wiele plusów. Z pewnością jest to urozmaicenie fraz oraz ich naturalność. Dzięki temu wyszukiwarka Google z pewnością nie uzna, że nasza strona internetowa jest przeoptymalizowana frazami jednego typu i że próbujemy manipulować rankingiem. Pozycjonowanie pod wyszukiwanie głosowe jest również stosunkowo rzadko używane, a więc jeśli konkurujemy w danej kategorii tematycznej z innymi serwisami, możemy w ten sposób pozyskiwać dodatkowy ruch, którego nie będą pozyskiwały inne witryny – nawet jeśli nie pozycjonujemy witryny głównie pod wyszukiwanie głosowe.

Jak pozycjonować stronę pod wyszukiwanie głosowe?

Ogólnie istnieje kilka sposobów na pozycjonowanie strony pod Google Voice Search. Przede wszystkim będzie to standardowe optymalizowanie i pozycjonowanie witryny tak, aby była ona nowoczesna, komfortowa, szybka, a także jasna i czytelna dla wyszukiwarki Google. Jeśli już posiadamy odpowiednio przygotowany standardowy serwis, niektóre czynności będziemy wykonywali w inny sposób niż przy pozycjonowaniu standardowym.

 • Stosowanie long tails
  Przede wszystkim przy pozycjonowaniu pod wyszukiwanie głosowe stronę internetową będziemy pozycjonować pod frazy typu long tail. Są to długie ogony, czyli pełne zwroty składające się nawet z kilkunastu słów, np. „czym kierować się przy wyborze słów kluczowych dla e-commerce?”. Takie zwroty odpowiadają pytaniom zadawanym do wyszukiwarki głosowo tak samo jak krótkie frazy pytaniom wpisywanym do wyszukiwarki Google przy pozycjonowaniu standardowym. Pozycjonując zatem stronę internetową w danej kategorii tematycznej, będziemy wyszukiwali długie ogony i to właśnie głównie pod nie pozycjonowali witrynę.
 • Wykorzystanie FAQ
  Pozycjonowanie warto rozpocząć od przygotowania sekcji Frequently Asked Questions (FAQ) – w tym przypadku forma „longtailowa” pytań występuje w sposób naturalny.
 • Wykorzystanie pytań w serwisie
  W redagowaniu FAQ warto wykorzystać pytania: co? gdzie? kiedy? jak? kto? dlaczego? Takich pytań używają użytkownicy podczas wyszukiwania głosowego.
 • Stosowanie mowy potocznej w tekstach
  Wyszukiwanie poprzez GSV przypomina rozmowę ze sztuczną inteligencją. Teksty w serwisie powinny stanowić naturalną odpowiedź na zadawane pytanie.
 • Stawianie na mobile friendly
  Jeśli chcemy pozycjonować witrynę pod Google Voice Search, będziemy dbali również o dostosowanie serwisu do urządzeń mobilnych. Większość wyszukiwań głosowych pochodzi właśnie ze smartfonów czy tabletów, a więc nasza strona internetowa musi być dostosowana do urządzeń małoekranowych. Będzie to zadbanie o responsywną wersję witryny, odpowiednio prosty układ strony internetowej czy szybkość jej działania. Google zwłaszcza przy wyszukiwaniu głosowym kładzie spory nacisk na szybkość dostarczenia informacji.
 • Zamieszczanie konkretnych danych
  Wyszukiwanie głosowe jest również często używane przy lokalnym wyszukiwaniu informacji. Oznacza to, że powinniśmy podkreślić lokalny charakter naszej witryny lub nawet standardowo pozycjonować lokalnie stronę internetową, jeśli działamy w danym rejonie lub w mieście. Do tego wszystkiego stawianie na konkretne informacje w zwięzłej formie, np. godziny otwarcia, rodzaje dostawy, informacje dotyczące zwrotów. Proste i szczegółowe informacje zwiększają szansę na wyświetlenie się serwisu w białych polach, które są widoczne nad standardowymi wynikami wyszukiwań i stanowią kompedium wiedzy o danej problematyce.

Jeśli samodzielnie nie potrafimy zoptymalizować strony pod tym kątem, warto wybrać się do agencji lub zatrudnić specjalistę, który zna się na tym typie pozycjonowania.

Czy i kiedy warto?

Z pewnością pozycjonowanie pod wyszukiwanie głosowe jest bardzo ciekawym nowym trendem w SEO. Ogólnie jest to pozytywny i korzystny sposób promowania witryny w wyszukiwarce Google. Nie zawiera on ryzykownych czy kontrowersyjnych elementów, a po prostu wykorzystuje odpowiednio ukierunkowanie pozycjonowanie, aby wyłapywać głosowe wyszukiwania.

Decyzja o tym, czy pozycjonować w ten sposób stronę internetową, przede wszystkim będzie zależała od naszej indywidualnej sytuacji. Choć pozycjonowanie pod wyszukiwanie głosowe będzie wskazane dużo rzadziej niż pozycjonowania standardowe czy lokalne, w niektórych sytuacjach możemy realnie zastanowić się nad jego wdrożeniem.

Przede wszystkim będzie to sytuacja, kiedy nasi odbiorcy z racji grupy docelowej lub specyfiki grupy docelowej używają wyszukiwania głosowego. W ten sposób jeszcze lepiej dostosujemy nasz serwis do tego typu wyszukiwań i ich wymagań. Pozycjonowanie pod Google Voice Search będzie również dobrym pomysłem, jeśli nie mamy szansy na wybicie się w danej kategorii tematycznej przy pozycjonowaniu standardowym z uwagi na dużą konkurencję. W takiej sytuacji możemy pozyskiwać jakościowy ruch tematyczny właśnie w taki sposób, omijając kolejkę innych witryn.

Podsumowanie

Podsumowując, Google Voice Search jest jednym z szybciej rozwijających się trendów w SEO, który może dawać nam wiele korzyści. Przede wszystkim warto zainteresować się nim ze względu na małą konkurencję panującą w tej kategorii wyszukiwań, a także relatywną łatwość pozycjonowania. Do korzystania z SEO GVS zachęca również duży potencjalny ruch o wysokiej jakości, który możemy pozyskiwać. Możemy optymalizować również witrynę dosyć łatwo poprzez kilka działań związanych z samym serwisem. Biorąc zatem pod uwagę te wszystkie elementy, zdecydowanie warto zastanowić się nad wdrożeniem tego typu pozycjonowania.